Gdynia Orłowo

Historia Gdyni Orłowo

Przedstawiamy Państwu Orłowo - najpiękniejszą dzielnicę Gdyni z długimi tradycjami nadmorskiego wypoczynku.

Orłowo to atrakcyjnie położona, czysta i bezpieczna willowa część Gdyni umiejscowiona nad samym morzem między Sopotem a miastem Gdynia.

Początki Orłowa związane są z założoną w tym miejscu osadą rybacką i sięgają XIX wieku. Od swoich początków była to miejscowość wypoczynkowa. W okresie swojej największej świetności, w latach 30-stych XX wieku, było Orłowo (Adlerhorst) obok Sopotu (Zoppot) bardzo wziętym uzdrowiskiem. I nie bez powodu. Znajdą tu Państwo dużo zieleni lasów i pełnych uroku parkowych alei, szumu morskich fal, czystą i szeroką plażę.

Do największych atrakcji Orłowa z pewnością można zaliczyć molo, znany w całej Polsce Orłowski Klif, a także przystań rybacką (świeże i wędzone ryby do kupienia prosto od rybaków) lub atrakcyjny park nadmorski. Jest tutaj wiele alejek oraz urokliwych zakątków, gdzie można wypocząć i cieszyć się kontaktem z przyrodą. Warto również zwrócić uwagę na stary dworek w byłym majątku Przebendowskich w Kolibkach w południowej części Orłowa z okazałą stajnią z XVIII wieku. Pamięta ona wizyty króla Jana III Sobieskiego. Obecnie znajduje się tam szkółka jazdy konnej oraz organizuje się w niej cykliczne ekobazary ze zdrową żywnością (JadloStajnia).

W latach 30stych południowy skraj Orłowa/Kolibek stanowił granicę Polski, młodej, nowoczesnej Gdyni z Wolnym Miastem Gdańsk (Zoppot i Danzig). Granicę stanowiła linia rzeczki Sweliny (płynaca do dzisiaj).

Jako szczególną ciekawostkę można podać również fakt, iż na terenie Orłowa znajduje sie aż 5 klasztorów sióstr zakonych: serafitek, urszulanek, elżbietanek, dominikanek oraz karmelitanek bosych.

Po więcej interesujących faktów z historii Orłowa zapraszamy do lektury książki pana Sławomira Kitowkiego pt. "Orłowo. Perła Gdyni. Dzieje, krajobraz, architektura."

Orłowo jest doskonale skomunikowane. Przebiega tędy główny ciąg komunikacyjny Trójmiasta z Gdyni do Gdańska. Istnieją połączenia autobusowe, trolejbusowe i kolejowe (SKM - Szybka Kolej Miejska). Do centrum Gdyni jest stąd tylko 4 km, do urokliwego Sopotu 5km a do zabytkowego Gdańska 27 km. Szczególnie polecamy spacer plażą do Gdyni lub Sopotu albo dalej aż do mola w Gdańsku Brzeźnie. Warto również wspomnieć o infrastrukturze ścieżek rowerowych, którymi można dostać się do Gdyni, Sopotu i dalej do Gdańska. Istnieje również spore zaplecze sklepowo gastronomiczne z nowoczesnym centrum handlowym "KLIF" oraz restauracjami i kawiarniami.

Zapraszamy do Orłowa!